Karbon Plaka Elyaf

Bu yapılar karbon fiber güçlendirme uygulaması ile kolay ve daha kısa sürede, hem de malzeme açısından hafif olmasından kaynaklı binaya yük bindirmeden bu işlemler yapılabilir.

Günümüzde kullanım amacı değişmiş yapılar, depremde hasar görmüş veya yönetmeliğe uygun olmayan yapıların güçlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Bu yapılar karbon fiber güçlendirme uygulaması ile kolay ve daha kısa sürede, hem de malzeme açısından hafif olmasından kaynaklı binaya yük bindirmeden bu işlemler yapılabilir. Karbon fiber çelikten 10 kat daha dayanıklı ve hafif olmasından kaynaklı son zamanlarda kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Herkesin bildiği gibi depremler, hem can kaybı hem de mal kaybı nedeniyle dünyanın en şiddetli afet olaylarından biridir. Deprem sonrası yapılan araştırmalarda bu kayıpların olma sebepleri standartlara uygun tasarımın yapılmaması, inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesizliği, yapım hataları ve kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır.

Depremden zarar görmüş yapıların olduğu gibi mevcut yapıların da güçlendirilmesi hızla artan bir mühendislik dalı olmuştur.

 

Ülkemiz aktif deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle yapıların depreme dayanıklı olması şarttır. Yaşadığımız depremler sonrası can kayıpları ve yapı hasarlarıyla ciddi anlamda deprem güvenliği yetersizliği tespit edilmiştir.

Bu gibi durumlarda hasarlı yapılar yıkılıp yeniden deprem güvenliği ve kurallara uygun yapılmalı ya da hasarlı olan bölgeler güçlendirilmelidir. Bu karar hasarın büyüklüğü ve binanın durumuna göre değişebilmektedir.

 

İnşaat mühendislerine çok önemli bir görev düşmektedir. Yapının hasar görmeden önceki güvenli haline gelebilmesi hatta daha iyi olabilmesi için yapı elemanlarının yük taşıma kapasitesini, sünekliğini, rijitliğini kontrol ederek üst düzey şartlara getirmek gerekmektedir. Zemin etütlerini, statik değerlendirmesini, betonarme kalitesi tespitini fizibilite çalışması yapılarak hasar sorunu ortaya çıkartılır. Böylelikle yıkım veya güçlendirme kararı verilir.

Yapı güçlendirilecekse betonarme mantolama, betonarme perde ilavesi, çelik kontrüksiyon veya karbon fiber güçlendirme tekniklerinden biri yapılır. Fakat son zamanlarda en çok karbon fiber güçlendirme tercih edilmektedir. Özellikle yapılan araştırmalarda yapının hasar görmüş kısmına sarılan elyafın diğer yöntemlere göre daha dayanıklı olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca karbon fiber güçlendirme sadece depremlerde hasar gören yapılar için değil, yapının kullanım amacı değişmişse, yönetmelik değişmesiyle, yapı eleman ve malzemelerinin kullanım ömrü dolmuşsa da yapılır.

Güçlendirme sırasında epoksi yapıştırıcılar ve lifli polimerler kullanılmaktadır. Epoksi reçineler tek olarak kullanılamazlar. Sertleştiriciler ile karıştırılması gerekmektedir.

Reçine ve sertleştiriciler karıştırıldığında geri dönüşü olmayan oldukça sert ve gri bir madde meydana gelir ve bu karışımın yoğunluğu ortam ısısına göre değişmektedir. En uygun olanı 10-35ƒC olmalıdır. Uygulama yüzeyinde nem oranı %6’yı geçmemeli ve su olmamalı. Reçineler aynı kapta düşük devirli matkap kullanılarak hazırlanmalıdır.

Lifli Polimerlerin güçlendirme alanları çok geniştir. Betonarme, beton, tuğla, taş, mermer, ahşap, çelik, bacalar gibi tüm yapı elemanlarına dıştan uygulama yapılarak güçlendirme yapmak mümkündür. FRP sistemleri aramid, bazalt, cam ve karbon gibi yüksek fiziksel özelliklere sahip maddelerden yapılır ve çeşitli epoksi lerle oldukça hafif ama çok dayanıklı donanıma sahip olmaktadır. FRP kompozit malzemeler tek ve çift yönlü kumaşlar, plakalar ve çubuklar şeklinde üretilir.

Karbon elyaf uygulamasında yapıştırılacak yüzeyin hazırlığı uygun şartlarda olmalıdır. Öncelikle beton yüzey kir, toz, zayıf olan bölgeler, sıva ve boyalar kumlama veya taşlama yöntemi ile temizlenir, yüzey bozuklukları düzeltilir.

Betonun çekme dayanımı 1,5 N/mm² olmalıdır. Hazırlanmış olan epoksi yapıştırıcılar hazırlanmış yüzeye sürülür. Karbon elyaf gerilerek yapıştırılır ve epoksi ile doyurulur. Karbon elyaf uygulamasından sonra üzerine son kat epoksi sürülür. Koruyucu bir kaplama yapılacaksa üzerine kum serpilir, son olarak sıvası yapılır ve işlem bitirilir.

Diğer Uygulamalarımız

Hidrolik Beton Delme

Firmamız Karot ile beton delme, karot alma, karot test, karot numune alanında uygulamacı firma olmasının ötesinde karot un getirilerini kişi ve kurumlara anlatmayı ilke edinmiştir.

Beton Kırmak

Beton kırım işlemleri firmamız tarafından yapılmakta olup, devamında gerekecek hidrolik kesim, mini ekskavatör, kırım ve bina yıkım işlemlerini deneyimli, kaliteli Profesyonel ekip.

Filiz Ekimi

Saplama-gömme eyleminin mühendisce söylenişi, bir yapı öğesini başka bir bölüme kenetleyerek tutturmak, demektir filiz ekme -ankraj

Bina Yıkma

Türkiye bilindiği gibi gelişmekte olan bir ülke ve buna bağlı olarak kentsel dönüşüm projeleri, sağlıksız binaların temizlenmesi gibi bir çok kamu ve özel sektör alanlarında çalışma yürütülmektedir

Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon, beton ve ters alanlardan gelen su izolasyonu sağlamak amacıyla beton ve duvar içerisinde çatlak ve kılcal alanların doldurularak su sızıntıların kesintisinde kullanılan sistemdir

Beton Delme

Bu makinenin çalışabilmesi için delme sehpası ve elmas soketli karot ucu da olması gerekir. Her türlü betonda, uygun avadanlıklarla delme işlemi yapılabilir.

Beton Çatlatma

Beton delme ve kesme sektörü de bu güçten yararlanarak, beton kütlele’rin kontrollü bir bicimde çatlatılması, yöntemi ile birçok avantaj elde etmiştir.

Beton Silme Boyama

Otopark Boyama, Yol Çizgisi Boyama, Park Yeri Boyama işleriniz için bize ulaşabilir, Ücretsiz Keşif hizmetimiz ile bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Hidrolik Kesme

Hidrolik kesim makinesi; raylı üzerinde ileri ve geri hareketlerine sahip hidrolik testere ile rayın kesim yapılacak alana sabitlenmesi ile yapılan bir sistemdir

Açı İle Karot

Firmamız karot ile beton delme kesme uygulamalarında, 90 derece açı ile yerde perdede tersine tavanda karot delme işlemi yapmaktadır.

Karot Kesme

Hidrolik kesme makinelerinin yetersiz kaldığı, betonun 50 cm yi geçmesi durumunda 550 cm kadar çürütme esaslı uygulama yapılarak beton kütlelerin taşıma işlemidir

Derz Kesimi

Betonarme yapılarda, demir donatılı veya donatısız yüzeylerin, çıkartılması, onarılması gibi yapısal değişikliklerin yapılması uygulamaları, Derz Kesme ile yapılmaktadır

Halat İle Beton Kesme

Halat ile beton tel kesme uygulamasında kesme derinliği demir yoğunluğu önemi yoktur SINIRSIZCA KESME yapılabilmektedir.

Beton Tadilat Onarım

Sektördeki deneyimiyle kaliteli hizmet anlayışını ön planda firmamız beton tamir, tadilat ve onarımı konusunda yardımınıza hazırdır.

Yikim Söküm İşleri

Bu işlem herkes tarafından yapılmamaktadır. Bu yüzden güvenilir firmaları seçmeli bunlardan en iyi şekilde verim alabilmek için iyi araştırmalısınız.