Uzundere Beton Kesme

Erzurum Beton Kesme firmamız, Erzurum ve Uzundere elmaslı karot beton delme kesme sistemlerinde 1995 yılından bu yana Uzundere ve civarı hizmet vermektedir.

Her sene yerli yabancı birçok turistin gidip fotoğraf çektiği, duvarlarını incelediği Yakutiye Medresesi 1910 yılında yapılmıştır. Kurucusunun Hoca Yakut Gazani olduğu söylenmektedir. Kendisi Gazan Han ve Bolugan Hatun adına burayı yaptırmıştır. İslamiyet’in nasıl geliştiğine ve ilerlediğine dair birçok eserin sergilendiği medrese, bugünlerde bir müze olarak kullanılmaktadır. Ziyaretçilerini bu şekilde karşılayan medrese, Anadolu’da kapalıavlusu bakımından en büyük medreselerden biridir. Medresenin dış yüzeyinde ve iç dekorasyonunda muhteşem figürler yer almakta. Pars, kartal figürleri, hurma yaprakları ve taç kapısı üzerinde varlığını bugünlere kadar koruyabilmiş olan bezemeler, daha saymakla bitmeyen süslemelerle görkemli bir yapıya sahip. Şehir merkezinde yer alan medreseye ulaşmak için yürüyeceğiz yol ise tam bir etnografya müzesi gibi.

 

Nene Hatun’un ünü şehirde 93 Harbi sonrası ortaya çıkmıştır. savaş sırasında gösterdiği cesaretle, Aziziye Tabyası’nı geri almak amacıyla kadın erkek ayırmadan herkesin cesur bir yüreklilik gösterdiği sabvaşta Nene Hatun, 1995 yılında Yılın Annesi seçilmiştir. Şehir kendisini saygıyla anmak adına ona bir anıt yaptırmış ve daha sonra anıtın çevresi de Nene Hatun Milli Parkı haline getirilmiştir.

 

Hizmet Verdiğimiz Diğer İller